Skip to content

Award Finalists

2020 Finalists

Visit the gala Facebook page

Corporate Innovation Award 

Recognizes outstanding innovation and unique accomplishments through recent or potential breakthrough technology or approach within the technology and communications industry.

  • +1 Labs at Match Group
  • BAL--Berry Appleman & Leiden LLP
  • CBRE
  • Omnitracs

Emerging Company Innovation Award

Recognizes outstanding innovation and unique accomplishments through potential breakthrough technology, processes or services within the technology and communications industry.

  • Asset Panda
  • BALANCED Media | Technology
  • Hedera Hashgraph
  • Spark Biomedical Inc.

Emerging Company CEO Award

Recognizes CEO leadership for an emerging company within the technology and communications industry.

  • Curtis Hite—Improving
  • Teresa Mackintosh—Trintech
  • John Olajide—Axxess
  • Andrew Schaap—Aligned

Corporate CIO Award

Recognizes the Chief Information Officer for exceptional technical leadership that fosters the deployment of IT resulting in significant value for the company.

  • Madhuri Andrews—Jacobs
  • Ellen Barker—Texas Instruments
  • Neelu Sethi—Reddy Ice Corporation
  • Gertrude Van Horn, NCH Corporation

Corporate CTO Award

Recognizes technical leadership, team building, creation and maintenance of a creative environment, and market awareness skills.

  • Corey Clark, PhD—BALANCED Media | Technology
  • Amy Czuchlewski—Bottle Rocket
  • Kate Hopkins—AT&T
  • Kent Norton—Omnitracs

Technology Adopter Award

Recognizes a company whose core business is not technology products/services for outstanding adoption and application of innovative technologies to successfully change and impact its business results.

  • Anderson Merchandisers
  • Children’s Health
  • Mr. Cooper
  • State Farm

Technology Inventor Award

The Technology Inventors Award recognizes the pioneering accomplishments of a person, team or group responsible for the creation of breakthrough ideas, processes or products which have advanced the discipline(s) of the arts, education, electronics, energy, engineering, environment, medicine, and/or science.

  • Ed Chao – Polte
  • Dan Dickey—Continental Electronics Corporation
  • Fred Hunstable—Linear Labs, LLC
  • Daniel Powell—Spark Biomedical Inc.

Technology Advocate Award

Recognizes a technology advocate/champion for their outstanding leadership in assisting, advancing or accelerating the performance of technology companies and/or the technology community.

  • Venture Mentoring Service VMS-NTX (UT Dallas, UT Arlington & UTSW partnership)
  • Deborah Sawyer - The Dubrof Group
  • Heidjer Staecker - TreMonti Consulting, LLC
  • Stephanie Valadez- Per Scholas

2019 Finalists

View a press release for the finalists

Corporate Innovation Award 

Recognizes outstanding innovation and unique accomplishments through recent or potential breakthrough technology or approach within the technology and communications industry.

  • AT&T
  • Insight Enterprises
  • Nokia
  • PepsiCo Inc.

Emerging Company Innovation Award

Recognizes outstanding innovation and unique accomplishments through potential breakthrough technology, processes or services within the technology and communications industry.

  • 5miles
  • GIACT Systems
  • Nexeon Medsystems
  • Razberi Technologies

Emerging Company CEO Award

Recognizes CEO leadership for an emerging company within the technology and communications industry.

  • Calvin Carter | Bottle Rocket
  • Curtis Hite | Improving
  • Will Rosellini | Nexeon Medsystems
  • Andrew Schaap | Aligned Energy

Corporate CIO Award

Recognizes the Chief Information Officer for exceptional technical leadership that fosters the deployment of IT resulting in significant value for the company.

  • Pamela Arora | Children’s Health
  • Sherif Mityas | TGI Fridays
  • Neelu Sethi | Reddy Ice
  • Gertrude Van Horn | NCH Corporation

Corporate CTO Award

Recognizes technical leadership, team building, creation and maintenance of a creative environment, and market awareness skills.

  • Arjun Dugal | Capital One
  • Mark Haney | Alkami Technology
  • Kate Hopkins | AT&T
  • Bill Lowrey | Istation

Technology Adopter Award

Recognizes a company whose core business is not technology products/services for outstanding adoption and application of innovative technologies to successfully change and impact its business results.

  • Cinemark Theatres
  • Rebel Athletic
  • Signature Pointe
  • TGI Fridays

Technology Inventor Award

The Technology Inventors Award recognizes the pioneering accomplishments of a person, team or group responsible for the creation of breakthrough ideas, processes or products which have advanced the discipline(s) of the arts, education, electronics, energy, engineering, environment, medicine, and/or science.

  • Corey Clark, Ph.D., BALANCED Media | Technology
  • Ken Moore | Spark Connected
  • Rym Zalila-Wenkstern, Ph.D. | The University of Texas at Dallas
  • Muthu Wijesundara, Ph.D. | The University of Texas at Arlington

Technology Advocate Award

Recognizes a technology advocate/champion for their outstanding leadership in assisting, advancing or accelerating the performance of technology companies and/or the technology community.

  • Kedreon Cole | Scoreboard Ventures
  • Tom Edwards | BlackFin360
  • Hilda Galvan | Jones Day
  • Hope Shimabuku | Texas U.S. Patent & Trademark Office

Investment Catalyst Award

Recognizes a significant investment transaction occurring since January 2018 that impacts and delivers significant long-term economic prosperity and sustainable economic results for the Metroplex and improves the technology innovation investment climate of the region.

  • Blue Star Innovation Partners
  • Dumb Money
  • Perot Jain
  • TWV Capital

Community Hero Award

This award recognizes an individual within the technology industry for their outstanding achievements in community involvement.

  • Jorge Corral | Accenture
  • Shanthi Rajaram | Amazech Solutions
  • Bob Sawler | The Realtime Group
  • Chris Skaggs | TSP

Tech Titans of the Future - High School Math/Science Teacher Award

Recognizes a high school math or science teacher for the development and implementation of an innovative teaching technique or program that inspires student interest in math and/or science.

  • Morris Goldade | Wylie High
  • Leigh Ann Mitchell | Lewisville High
  • Jared Stites | Hebron High
  • Lisa Wong | Trinity Christian Academy

Tech Titans of the Future - University Level Award

Recognizes educational institutions that encourage and support students in choosing engineering and technology-related disciplines as a preferred path. This award category spotlights DFW area higher educational institutions' tech-related curricula and incentives to perpetuate tech-related knowledge transfer.

  • Institute for Innovation and Entrepreneurship | The University of Texas at Dallas
  • M.S. Physics with Teaching Emphasis | Texas A&M University-Commerce
  • Reconfigurable Computing Lab | University of North Texas
  • UTDesign EPICS | The University of Texas at Dallas
Scroll To Top